Balıkçının TavsiyesiOCAK : Uskumru,lüfer,palamut,istavrit, lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Tekir ve kırlangıç; bolca avlanır. Barbunya, kılıç ve mercan az tutulur.

ŞUBAT : Şubatta başlayan kalkan mevsimi, mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut ise yağını kaybetmeye başlar. Gümüşbalığı ve kefal lezzetle yenir.

MART : Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur; tavası veya pilakisi yapılabilir. Gümüşbalığı fazlasıyla çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden, sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ise ızgarası olur.Tekir de lezzetlidir.

NİSAN : Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Ancak kılıç çok lezzetli değildir. Gümüşbalığı, kefal, mezgit, tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür.

MAYIS : Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir.

HAZİRAN : Haziranda balık az tutulur. Dip balıkları, yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Tekir, barbunya, mercan, levrek ve eşkina bulunur.

TEMMUZ : Mevsimi başlayan sardalya, ekim otına kadar lezzetini sürdürür , istavrit ile ukumru kızartmaya ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal ise lezzetsizdir.

AĞUSTOS : Çingene palamudu mevsimi açılır. Boyu uskumru kadar ya da biraz daha iridir. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Ağustos ayında kılıcın tadına doyum olmaz, izmarit lezzetini bulur. Kefal tavsiye edilmez.

EYLÜL : Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir, her türlü pişirmeye elverişlidir. İstavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

EKİM : Geçici balıkların, yazın Karadeniz' de beslenip, Marmara' ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru tufanda olarak kendini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanır, istavrit yağlanır. Palamut bolca çıkar. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, eşkina, torik, izmarit bu ayda tercih edilen diğer balıklardır.

KASIM : Uskumrunun en iyi zamanıdır. Bu mevsimde torik akışı başlar. Pisininin en lezzetli olduğu aydır. Ekim ayında bol bulunan ve lezzetli olan balıkların çoğunluğu kasım ayında da vardır.

ARALIK : Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler. Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.